Zaujímavý projekt drevodomu podľa návrhu architektonického ateliéru plusminusarchitects na okraji Devína, v priamom kontakte s Devínskou lesostepou. Vďaka našej spolupráci pri iných projektoch sme dostali možnosť podielať sa aj na tejto zaujímavej príležitosti. Podľa požiadaviek investora a pod vedením architekta vznikal SMART HOME vysokého štandardu s množstvom technológií. Špecifikom tejto realizácie bola konštrukcia tohto drevodomu vyžadujúca si aj jemne odlišný prístup k samotnej kabeláži a inštalácií.
Zdravie
Zdravá a príjemná vnútorná klíma bola v tomto projekte veľmi dôležitou témou. Z nášho pohľadu sú tu použité všetky možnosti a technológie, ktoré pomáhajú spolu s automatickými režimami zabezpečovať zdravú vnútornú klímu. Zónové vykurovanie je riešené štandardným spôsobom – teplovodné podlahové a kúpeľniach pre ešte väčší komfort v sprchových kútoch doplnkové elektrické podlahové. Zónové chladenie je riešené možno menej tradične ako stenové. Automatické režimy potom zabezpečujú regulácia teploty vďaka informáciám so snímačov teploty integrovaných v Loxone Touch Pure tlačidlách v každej miestnosti. Ventilácia s rekuperáciou je automaticky regulovaná aj vďaka snímačom vlhkosti v kúpeľniach a snímačom CO2 v izbách a dennej miestnosti.
Tienenie
Automatické tieniace systémy sa pri niektorých architektonických a konštrukčných riešeniach stávajú skoro až nevyhnutnosťou. Bol to prípad aj tejto realizácie. Veľké presklené portály resp. jedna stena budovy tvorená presklením. Tienenie sa automaticky prispôsobuje polohe slnka a slnečnej energii a v spolupráci s meteostanicou aj výkyvom počasia ako silný vietor, dážď atď. Tienenie „prvoplánovo“ zabezpečuje v letných mesiacoch zamedzeniu resp. obmedzeniu prenikania slnečných lúčov do interiéru a následnému prehrievaniu interiéru. S tým úzko súvisí aj téma optimalizácie (úspory) energií,
teda množstvo chladiaceho výkonu, ktorý potrebujeme na ochladenie interiéru na požadovanú teplotu.
V prechodných obdobiach a vykurovacej sezóne potom automatické prispôsobovanie sa polohe slnka a slnečnej energii zabezpečí prísun slnečnej a teda tepelnej energie do interiéru. Tým vieme optimalizovať spotrebu energie vykurovacieho systému. Okrem toho automatické tienenie pomáha udržiavať v interiéry jas aby bol tak akurát za pomoci čo najmenšieho množstva umelého osvetlenia.
Osvetlenie a ovládanie
Pre vytvorenie ideálnej svetelnej pohody vo Vašom Smart Home je vhodné použiť viacero typov svietidiel. Týmto smerom sa uberal aj návrh architektov, s ktorým sme sa plne stotožnili. Viacero typov svetelných zdrojov bolo použitých aj kvôli pomerne členitej architektúre niektorých priestorov hlavne dennej miestnosti. Pri takomto riešení je použitie inteligentných vypínačov a následne svetelných scén už takpovediac žiaduce ak nie priam nevyhnutné. Zoskupením a usporiadaním svietidiel do užívateľmi definovaných svetelných scén sa osvetlenie v jednotlivých miestnostiach stáva intuitívne. Inteligentné osvetlenie ponúka aj možnosti súvisiace s úsporou energií alebo zabezpečením. Osvetlenie optimálne spolupracuje o súmrakovými a pohybovými snímačmi a zabezpečuje tak osvetlenie napr. tranzitnných priestorov iba vtedy keď to je potrebné. Funkciu simulácie prítomnosti môže investor využiť v prípade (dlhšej) neprítomnosti vo svojom Smart Home a osvetlenie sa bude spínať podľa zvykov investora, čím je navonok budený dojem jeho prítomnosti.
Použitie 5-násobných inteligentných vypínačov Loxone Touch Pure potom dáva možnosti ovládania aj tienenia a prípadne audia komfortne na jednom bode pri vstupe do miestnosti. Dizajnovo zosúladený s inteligentnými vypínačmi je aj ovládací panel RUNEC. V tejto realizácií boli osadené 3ks logicky a vhodne umiestnené na každom poschodí. Ovládací panel je vždy pripravený a na svojom mieste pre prípad ovládania alebo potreby zmeny alebo doladenia akýchkoľvek nastavení vášho Smart Home.
Bezpečie
Pri tomto projekte sme sa tak trošku aj výnimočne v investorovi a jeho požiadavkách stretli s veľkým dôrazom na zabezpečenie domu aj proti „prírodným živlom“.
Nechýba tu preto ochrana proti vytopeniu v podobe záplavového snímača napr. v technickej miestnosti kde sú našli miesto aj práčka so sušičkou. V prípade problému tak vieme rýchlo zavrieť prívod vody a predísť tak rozsiahlejším škodám. Prevencia je však rozhodne jednoduchšia než riešenie následkov, preto napr. v prípade aktivácie dovolenkového režimu sa prívody vody a obehové čerpadlo automaticky odpoja.
V technickej miestnosti našiel miesto aj plynový kotol a k nemu pridružený snímač úniku plynu.
Ochrana proti požiaru nebýva tiež často riešená, v tomto prípade sú však v mnohých miestnostiach inštalované snímače dymu, údaje z ktorých sú vyhodnocované v Loxone spolu s údajmi so snímačov teploty v jednotlivých miestnostiach. Požiarna ochrana je následne aktivovaná pri zaznamenaní dymu alebo nečakanom zvýšení teploty.
Štandardnými bezpečnostnými prvkami sú potom okenné kontakty, pohybové snímače a kamery.
Pohybové snímače v chodbách samozrejme plnia aj funkciu senzorov prítomnosti a pohybu a slúžia na automatické spínanie osvetlenia v týchto priestoroch.