Smart Home MF17

Prianie investora, vytvorenie domova pre štvorčlennú rodinu, bolo pre nás jasným zadaním bez možnosti kompromisov. Výber technológií bol zadefinovaný už pri prvom stretnutí. Vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody sú elektrické, priamo výhrevné, bez kombinácie s tepelným čerpadlom. Vyššie prevádzkové náklady sú kompenzované nízkymi investičnými a servisnými nákladmi.

Úspora Energie

Pre zníženie potreby primárnej energie nakupovanej z elektrizačnej sústavy je na streche smart rodinného domu inštalovaná fotovoltická elektráreň s výkonom 2 kWp. Ročná úspora elektrickej energie je na úrovni 250 € s predpokladom čoraz vyššieho zhodnotenia, vzhľadom na rastúce ceny energií. Vyrobená elektrická energia je využitá na pranie, umývanie riadu v umývačke a ohrev teplej úžitkovej vody. V prechodných obdobiach sú prebytky elektrickej energie využité na vykurovanie systémom elektrického podlahového vykurovania.

Tienenie

Fasáda v kombinácií dreveného obkladu a imitácie betónu je doplnená dizajnovými vonkajšími žalúziami v antracitovej farbe. Popri vytvorení príjemného intímneho prostredia pre celú rodinu vo večerných hodinách je hlavnou úlohou zabezpečenie neprehrievania sa interiéru v letných mesiacoch. Žalúzie sa v automatickom režime natáčajú autonómne bez potreby manuálneho riadenia. Priame slnečné žiarenie je vyžiarené v exteriéri, zatiaľ čo nepriame slnečné žiarenie ideálne presvetľuje interiér.

Maximálne bezpečie

Zabezpečenie objektu je realizované pohybovými snímačmi, okennými kontaktmi a kamerovým systémom. Kamery sú v reálnom čase nahrávané do rekordéra, kde je záznam uložený počas troch týždňov. V noci kamery automaticky prechádzajú do infračerveného nočného režimu. Integrované vyvažovanie a redukcia presvecovania zaručuje optimálny jas v nočnom režime pre rôzne vzdialené objekty.

Interiérové prvky

Interiér je zariadený jednoducho a vkusne s prevahou bielych vertikálnych plôch v kombinácií s drevom. Po dlhšom zvažovaní boli do interiéru zvolené vypínače a zásuvky ABB Future Linear v bielom vyhotovení. Koncové prvky ideálne zapadli do konceptu smart rodinného domu a vytvorili harmóniu medzi technológiou a dizajnom v celom priestore.

Lighting Runec

Zdravé osvetlenie

Osvetlenie je realizované LED svietidlami ovládanými klasickými vypínačmi. Vzhľadom na optimálnu dispozíciu smart rodinného domu s minimom chodieb nebolo potrebné realizovať ovládanie osvetlenia ako inteligentné. Pre zjednodušenie vypnutia osvetlenia pri odchode je realizovaná funkcia centrálneho vypnutia, ktorú je možné jednoducho aktivovať inteligentným vypínačom pri dverách.

Zónové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie v kombinácií so zónovou reguláciou teploty zaručuje maximálny komfort aj v tých najchladnejších mesiacoch. Snímače teploty sú umiestnené v každej miestnosti pod vypínačmi osvetlenia tak, aby v interiéri nerušili harmóniu čistých tvarov.

Jednoduché ovládanie

Ovládací panel Runec T10 je umiestnený pri vstupe do obývačky tak, aby bol v prípade potreby vždy po ruke. Prehľadné zobrazenie a možnosť úpravy všetkých aktuálnych nastavení je intuitívne. Nastavenie teplôt v miestnostiach, poloha žalúzií, aktuálne meteorologické údaje a množstvo vyrobenej elektrickej energie fotovoltickou elektrárňou je iba zlomok z informácií, ktoré sú plne k dispozícií.

Srdce Smart Home

Srdcom systému je rozvádzač Runec Roland X3 umiestnený v technickej miestnosti. Je centrom automatizácie, v ktorom sa stretajú všetky technológie realizované v smart rodinnom dome.