Smart Home MD17

Útulný, jednoduchý a funkčný bungalov s obytným podkrovím. Investor mal už od začiatku jasnú predstavu o realizácií automatizácie. Pre nás bolo preto vytvorenie funkčnej špecifikácie smart home o to jednoduchšie.

Ovladací Panel Runec

Inteligentné vypínače

Vzhľadom na optimalizáciu počtu vypínačov a väčšie množstvo funkcií, ktoré bolo potrebné integrovať do vypínačov, bol zvolený variant inteligentných štvornásobných KNX tlačítok. V kombinácií s dvojnásobným a dlhým stlačením nám poskytli tieto vypínače veľkú variabilitu aj pri ovládaní náročnejších funkcií.

Integrácia vykurovania s krbom

Investor v zimných mesiacoch obľubuje vykurovanie krbom pre vytvorenie príjemnej rodinnej atmosféry. V blízkosti telesa krbu je umiestený snímač teploty, ktorý okamžite po zaznamenaní zvýšenia teploty v telese krbu odstaví podlahové vykurovanie v dennej časti. Okrem úspory nákladov na vykurovanie je zbytočným neprekurovaním zabezpečený vysoký komfort vnútorného prostredia.

Tienenie a Chladenie

Obytné podkrovie je v lete vystavené najväčším tepelným ziskom. Na ochladzovanie tohto priestoru bola zvolená kombinácia automatického tienenia strešných okien roletami a podlahového chladenia. Rolety sú automaticky sťahované v prípade zosnímania slnečného žiarenia a zvýšenej teploty v interiéri. Priame slnečné svetlo dopadá na tieniace rolety a nepriame zas optimálne preniká do interiéru pre vytvorenie ideálnej svetelnej pohody v miestnosti. Snímačmi teploty osadenými pod vypínačmi osvetlenia sú regulované ekvitermické hlavice na rozdeľovačoch podlahového vykurovania a chladenia. Každú miestnosť je tak možné ochladzovať a vykurovať individuálne podľa potreby.

Jednoduché ovládanie

Od začiatku projektu sme kládli dôraz na maximalizovanie procesov automatických režimov bez potreby zásahov užívateľom. Automatická regulácia tienenia, vykurovania, chladenia, osvetlenia a závlahy je plne autonómna aj vďaka aktuálnym údajom poskytovaným meteostanicou. Všetky dáta o aktuálnom počasí sú zasielané do centrálnej riadiacej jednotky, ktorá následne optimalizuje všetky procesy v smart home.   

Srdce Smart Home

Srdce smart home, rozvádzač Runec je umiestený v garáži pri exkluzívnej drevenej vinotéke, s magnetkami z celého sveta osadenými na bočnej stene, ktoré nenápadne prezrádzajú, že systém automatizácie definitívne zapadol do harmónie životného rytmu rodiny.